Kako da pomognete planeti, ali i uštedite.
Bilo da smatrate da je globalno zagrevanje samo priča za zastrašivanje ili verujete da naša planeta već bije ozbiljne bitke za opstanak, pravo je vreme da počnete da mislite o ekološkoj efikasnosti vašeg poslovanja jer na „zalenom putu“ mala su ulaganja, a koristi su višestruke. Pored očigledne brige za planetu, prateći trendove ekološkog poslovanja privući ćete goste koji podržavaju vaša zalaganja, a sa druge strane smanjićete troškove poslovanja uvođenjem novih mera.
Po istraživnanju Green Restaurant Association, prosečan restoran u Americi tokom godine ima između 11 i 34 tona hrane koju smatraju otpadom. Ogromne brojke su svakako manje u Srbiji, ali i ovde se svakog meseca desetine pa i stotine kilograma hrane baci. Ako su u jednom ugostiteljskom objektu troškovi životnih namirnica koje služe za pripremu obroka druge po visini nakon izdataka za plate i doprinose zaposlenih onda je jasna računica da se ne isplati bacati hranu.
Smanjite organski otpad
Kada je reč o otpadnom jestivom ulju, ugostitelji imaju zakonsku obavezu da ga odvojeno prikupljaju i predaju ovlašćenim kompanijama za sakupljanje i tretman ove vrste otpada, a od tog otpadnog ulja se proizvode biogoriva.
Kupujte lokalno
Ukoliko robu nabavljate od malih proizvođača koji su u okolini grada umesto da roba putuje sa jednog kraja zemlje na drugi, ili još gore i preko granice, putovaće samo sa jednog na drugi deo grada. Ovim pomažete lokalne proizvođeče i kao malena karika utičete na smanjenje transporta i izduvnih gasova.
Uložite u energetsku efikasnost
Ono što svi znamo, ali što više košta - dobra stolarija i izolacija, kvalitetni, energetski efikasni uređaji. Ne košta puno održavanje optimalne temperature u prostoru, redovno održavanje klima uređaja, isklučivanje iz struje uređaja koji se ne koriste, osvetljenje koje radi na senzore u prostorijama gde je to moguće koristiti...
Manje plastike
Da li ćete baš vi biti prvi lokal u Beogradu koji je u potpunosti izbacio slamčice? Ili ćete biti prvi koji su napravili sistem povratne ambalaže za porcije koje se pakuju za poneti?
Reciklirajte
U Srbiji ne postoji dovoljna edukovanost o reciklaži niti postoje mehanizmim koji bi ove procese olakšali. Ipak uz dobru volju i dobru organizaciju, makar i malim koracima može se postići napredak. Ugostitelji mogu da se sami organizuju da odvojeno sakupljaju staklo, metal tj. limenke, PET ambalažu i papir. Odvojeni otpad mogu da predaju ovlašćenim kompanijama koje se bave sakupljanjem i reciklažom tog otpada.
Lokalne samouprave sve više rade na tome da postavljaju reciklažna ostrva tj. namenske kontejnere za metal, plastiku i papir, kao i zvona za odlaganje staklene ambalaže. U Beogradu je primetno da se zvona za staklo u poslednje vreme ciljano postavljaju u blizini ugostiteljskih objekata kako bi se olakšalo kafićima i restoranima zbrinjavanje ove vrste otpada.
Ukoliko imate neke električne i elektronske uređaje, koji nisu više za upotrebu, možete pozvati reciklažni centar za EE otpad da preuzmu uređaje.
Reduce waste – smanji otpad
Reuse containers – ponovo koristi ambalažu
Recycle materials – recikliraj sve materijale koji su pogodni za to